Tygr Jihočínský

12. října 2008 v 0:03 | Nikina |  Tygr Jihočínský
Tygr byl odjakživa symbolem Číny. Pytláci, štvavá kampaň Mao Ce-tunga, úbytek přirozeného prostředí a víra v léčivé účinky tygřích artefaktů způsobily, že je dnes téměř vyhuben.
Hou Fengqi bere do ruky zaprášený bambusový luk a zrezlé šípy a vypráví o časech, kdy se stal legendárním lovcem tygrů ve skalnatých kopcích jižní Číny. "První tygr byl největší, vážil okolo 150 kilogramů. Když jsme ho přinesli do vesnice, všichni se seběhli a jásali," usmívá se Hou ve vzpomínkách starých půl století.
Téměř 70letý Hou je jedním z posledních čínských lovců tygrů. Dnes je stejnou raritou jako pruhované šelmy, které kdysi stopoval. "Tenkrát byl život tvrdý, a když se mi podařilo zabít tygra, zajistil jsem rodině blahobyt," vysvětluje.
Zatímco Hou v mládí chytil šest jihočínských tygrů, lov a odlesňování přivedly tento druh na pokraj vyhynutí. Za posledních 20 let nebyl spatřen ani uloven jediný kus. Tygr byl přitom odjakživa symbolem Číny. Za jeho vymizením stojí pytláctví a éra Mao Ce-tunga, který tygry pronásledoval od 50. let, protože údajně zabíjeli dobytek. Tisíce tygrů tak padlo za oběť lovcům, kterým komunistická strana vyplácela odměnu v hodnotě 30 juanů za každou tygří kůži. V současnosti jde o jednoho z nejvzácnějších savců na světě a je pod ochranou čínské vlády. Podle odhadů žije v odlehlých oblastech jižní Číny posledních 10 až 20 kusů.
Zatímco počet tygrů ve volné přírodě je nejistý, v zoologických zahradách jich žije asi 70. Jedná se o potomky šesti divokých tygrů, kteří byli chyceni v 50. letech. Tito tygři se bohužel špatně množí, navíc mají poskvrněný rodokmen následkem křížení s jinými tygřími druhy. V roce 2003 byl představen odvážný plán: Radikální myšlenka vypustit čínské tygry do jihoafrické rezervace si nejprve vysloužila tvrdou kritiku expertů. "Africkým" tygrům se však narodilo už pět mláďat, a z toho tři přežila. Po určité době by se tygři měli vrátit zpět do Číny. "Chceme je vypustit zpět do oblastí, kde žili miliony let," plánuje Quan Li, šéfka ekologické organizace Save China's Tigers. Zbývá získat dotaci ve výši 24 milionů dolarů na stavbu eko-turistické tygří rezervace.
Zeměpisné rozšíření: Čína
Zajímavosti: poslední volně žijící jedinec tohoto poddruhu byl spatřen v roce 1994 a proto se má za to, že tygr jihočínský ve volné přírodě vyhynul. 3. října 2007 však jistý farmář mladého jedince tohoto poddruhu v přírodě údajně vyfotografoval, autentičnost fotografie prý potvrdili i experti [1]. Bohužel, v červnu roku 2008 vyšlo najevo, že fotografie byly padělané [2]. Patrně většina dnes žijící jihočínských tygrů (59 jedinců) žije v čínských zoologických zahradách a jsou to potomci pouhých šesti zvířat. Zánik poddruhu je tedy pravděpodobný.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 misa misa | 3. října 2011 v 15:08 | Reagovat

kdyby něco tygr ussurijský a tygr sibiřský je ůplně to samý,ale správnej název je tygr ussurijský

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama